13 Şubat 2008

Yönetim Kurulumuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile tanışmak için Ankara’ya gitti

13 Şubat günü Başkanımız Livio Manzini önderliğinde Yönetim Kurulumuz Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik ile tanışmak için Ankara’ya gitti. Sayın Çelik yaklaşık beş ay önce bu göreve geldiğinden dolayı bu derneğimiz ile yapılan ilk toplantı idi. Kendisini daha önce rahatsız etmek istemedik zira bu makama gelir gelmez hem Sosyal Güvenlik Kurumu yasası hem de bütçe çalışmaları öncelikli gündem maddeleri teşekkül ediyordu. Bu vesile ile Bakanımıza çikolata ikramında bulunup yeni görevinde başarılar diledik.

Toplantı sırasında Bakanımız sırasıyla hem Özel İstihdam Bürolarının mevcut ve potansiyel çalışma alanlarını hem de derneğimizin faaliyet alanlarını anlatma fırsatımız oldu.
Kendisi konulardan haberdar ve yakınen ilgilendiğini memnuniyetle gördük. Özel İstihdam Bürolarının çalışma alanını dönemsel istihdam dahil edecek şekilde genişletmek gerektiğini vurguladı. Hatta bu konudaki çalışmaları (meclise sunulacak istihdam paketi içinde) bizimle paylaşması ve görüşümüzü alması için müsteşarını aradı ve talimat verdi.

Dolayısı ile kendisi ile konuştuktan sonra Sayın Ahmet Erdem ile ikinci bir toplantımız oldu. Çok samimi geçen bu görüşmede İşkur’un vasıtası ile 4904 sayılı yasaya bazı tadil metinlerinin yazıldığını öğrendik. Bize gösterilen maddelerde bizlere dönemsel eleman hizmeti açılacağını gördük. Her halukarda meclise sevk edilmeden resmi bir şekilde görüşlerimizin alınacağı belirtildi.

Bize zaman ayırdıkları için hem bakanımıza hem de müsteşarımıza müteşekkiriz. Derneğimizin Özel İstihdam Büroları ilgilendiren konularda artık tabir caizse bir “Sosyal Taraf” olarak kabul edilmesi bizi çok memnun etti. Şu andaki tek tereddütümüz istihdam paketinde bulunan ve istişaresi zor olan bazı konuların (kıdem tazminatı gibi) tüm paketin yürürlüğe girmesini geciktirebileceğidir.